HALAPALA 3 ročník night adventure

11-12.11.2017

Na Halupalu jsme se těšili už od loňska. Protože loňský ročník proběhl v menším počtu soutěžících a motivace závodníků nebyla tak velká, jako ta pořadatelů, (mohlo za to ne úplně dobré počasí atd.), rozhodli jsme se Halupalu udělat letos „ve větším stylu“ přidat kategorii starších a pozvat i více středisek.
Přípravy probíhaly cca už 2 měsíce předem, obvykle na klubovně po schůzkách děcek. Pozvali jsme střediska z celého kraje plus nějaké další, co známe a ozvaly se a potvrdily účast tyto: Olomouc, 3. středisko Zlín, Slavičín, Luhačovice. Naši skautíci to měli samozřejmě dobrovolně povinné.
Co to tedy Halapala je?
Halapala je noční závod dvoučlenných hlídek v okolí zříceniny Starého Světlova. Noční závod plný dobrodružství, charakteristický plněním netradičních úkolů a disciplín. Když myslím netradičních, tak netradičních. Letos jsme přidali navíc kategorii R+R (15 – 18 let), aby si ještě mládež mohla zazávodit. Takže se tedy závodilo ve dvou kategoriích 11 – 14 let a 15 – 18 let. A vzhledem k tomu, že počasí a terén je pro všechny, nehledě na věk a fyzickou zdatnost, stejné, klobouk dolu před našimi nejmladšími skautíky, kteří to zvládli naprosto s přehledem!
Závod
Přestože předpověď počasí vypadala opravdu nejhůř, jak jsme si mohli představit, Halupalu jsme zrušit rozhodně nechtěli! Závodníci vybavení nepromokavým oblečením připraveni do bahnitého terénu se sešli v 15:30 v tělocvičně (kde pak společně s ostatními příchozími po závodu přespávali), nechali si zde věci a pokračovali společně na hrad Světlov, kde byl start i cíl závodu. Dorazili všichni, co přislíbili účast, bohužel kromě dvou hlídek z Olomouce. Hlídek tedy bylo celkem 15.

Hlídky jsme na startu dovybavili mapami a buzolami, podle kterých se pak v průběhu závodu orientovali. Cílem závodu bylo, co v nejkratším čase navštívit všechna stanoviště zaznačená v mapě a úspěšně na nich splnit připravené úkoly. Ze skály se nechat spustit na laně, překonat čtyřiceti metrovou lanovku ve výšce, najít ztracené Šamanovo oko, dohledat Tajemku v lese, obsloužit se u azimutomatu a nechat se vést odrazkami. Závěrem bylo ze všech těžce získaných surovin vyrobit památeční svíčku a že se některým vážně povedla. To všechno byla letošní Halapala 2017! Závod si všichni užili. A o to tady hlavně šlo! Nicméně závod vyhráli ti nejodvážnější a nejrychlejší.

Kategorie R + R
1. místo Eliška Sedlářová + Vendy Martincová (Pozlovice)
2. místo Hubert Plášek + Jindřich Maňas (Slavičín)
3. místo Petr Raszka + Petr Šmigura (3. středisko Zlín)

Kategorie skauti a skautky
1. místo Adam Hustý + Lukáš Tománek (Pozlovice)
2. místo Martin Kubíček (Dodo) + Jan Vráblík (Pozlovice)
3. místo David Šmigura + Martin Huleja (3. středisko Zlín)

Závod byl letos obohacený i o Halapala – night adventure catering, který zajistilo pár odvážných rodičů. Mohlo tedy proběhnout velkolepé vyhlášení výsledků navzdory větru, hustému dešti a ještě hustší mlze pod improvizovanou střechou v blízkosti hradu Světlova, s výborným gulášem a dalšími dobrotami, třeba palačinkami, jakožto jedlým „maskotem“ našeho závodu - HalaPALA 😊. Závěrem noci jsme si dobrodružství užili i my velcí. Díky poruše nám zůstal vozík naplněný všemi nezbytnostmi, pouze v rukách a tak jsme si v hustém dešti a již řádné rozbahněné cestě užívali tažnobrzdného klouzání a to celou polovinu cesty ze Světlova!
Už teď se těšíme se na příští rok!

Zapsala Kačka

foto zde!