CELOODDÍLOVÁ VÝPRAVA NA ČERTŮV KÁMEN

8.12.2007

…všechno to začalo asi takhle: všichni, i vlčata a světlušky jsme se domluvili na sobotu 8.12.2007. S sebou jsme si měli vzít 1 bramboru, špekáček a cibuli. 1 cibule na osobu se nám zdála sice trochu hodně ale Oskarovo heslo je:"cibulí nešetřit". Sešli jsme se u junácké chaty v 9:00 hodin. Přišlo nás tam celkem 18+Oskar.Ten vzal 2 junácké kotlíky. To se mu ale ovšem zdálo poněkud málo tak přivezl velký Colins od Mamuta ještě jeden. Předešlé dny byly deštivé a podmínky na výšlap s malými vlčaty a světluškami, kterých se kupodivu sešlo hodně. V 9:00 byla vyhlášena pro opozdilce akademická čtvrthodinka. Vyrazili jsme směr Starý Světlov. Cesta byla blátivá a všude bylo mokro. To bylo něco na pozlovské dementy. Všichni byli už nad Větrníkem jako čuňata. Ze Světlova pokračovala naše výprava směrem na Maleniska a dále pak směrem na Pradliska ke studánce sv. Františka, kde jsme založili naši lesní kuchyň.
Kluci šli nasbírat do lesa chvojí a dřevo na ohně a holky začaly čistit brambory, loupat cibule a krájet špekáčky. Oheň se nám dlouho nedařilo rozdělat, protože všechno dříví bylo mokré. Všechny suroviny jsme nakrájeli do kotlíků, přidali papriku a koření na guláš a začalo velké vaření. Jako vařechu jsme použili ořezanou palici.
Každý si naložil plný ešus a všichni si nacpali plné břicha. Celá příprava až do odchodu nám trvala asi od 11:00 do 15:00 hod. Po dobrém obědě jsme se vydali na Čertův kámen. Byl to pořádný kopec a s plným břichem nám dal pořádně zabrat. Jako odměnu nám dal Oskar oplatky. Potom pokračovala cesta směrem k pomníku. Protože už bylo moc hodin, museli jsme se vydat na cestu k domovu. Cesta nazpět byla už dosti náročná, protože byla tma, nikdo neměl baterku a všichni byli pořádně unavení. Asi kolem šesté hodiny jsme dorazili do Pozlovic.
Taková byla naše sobotní výprava.

Zapsala: Katka

Účastníci výpravy:Oskar,Kolda, Colins,Mamut,Bořek(Bára),Katka,Alča,Klíště,Žužu,Vilda,Colinčátko, Marek,Kompot,Michal,Marcelka,Anetka,Petra, Vítek, Martínek,

V katastru obce Maleniska se nachází přírodní památka Čertův kámen - skalní útvar v lesním porostu na severovýchodním úbočí kopce Rýsov (542,3 m). Čertův kámen má podobu protáhlého skalního útvaru - délka je 16 m, příčná šířka mezi 9,5 - 13 m a na sz. stěně dosahuje největší výšky 10,5 m. Do současné podoby byl tento skalní útvar vytvářen hlavně mrazovým zvětráváním podle podélných a příčných puklin. Takto se následně vytvořily skalní dutiny typu tafoni, které jsou jednak izolované anebo i propojené, čímž dosahují výšku až 1,3 m. h kdo chce vědět víc? ZDE
Junák Pozlovice - Email: junakpozlovice@seznam.cz - 2007     poÄŤĂ­tadlo.abz.cz